poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Wyoblanie

Wyoblanie (drykowanie)

Technologia wyoblania (drykowania) i zgniatania obrotowego jest wykorzystywana w celu oszczędnego użycia materiału oraz pominięcia wykonania bardzo drogich tłoczników. Metodą wyoblania produkujemy wszelkiego rodzaju części i podzespoły m.in. dla: oświetlenia, wentylacji, motoryzacji, lotnictwa i wiele innych. Są to takie części jak klosze, odbłyśniki, podsufitki, dennice, półkule, stożki, dna, pierścienie, misy, wazony, urny, maskownice, kołnierze, zaślepki, pojemniki, puszki, kieliszki itp.
Wyoblanie ręczne blachy to niezwykły i osobliwy proces technologiczny. Prapoczątki tej techniki rzemieślniczej sięgają już starożytnych Chin, Mezopotamii i Grecji. Jej wyjątkowość polega na tym, że nadal jest tak naprawdę mało znana i wykorzystywana, a równocześnie bardzo trudno zastąpić ją inną, alternatywną technologią czy techniką. Elementy, które powstaną w wyniku tego procesu, mogą być w przyszłości powielone jedynie za pomocą wyoblania.
Wyoblanie jest rodzajem obróbki plastycznej blachy. Proces ten wykorzystuje podatność blach do odkształceń plastycznych bez przerwania ciągłości materiału. Kształtowania blachy dokonuje się za pomocą specjalnych narzędzi zwanych wyoblakami lub rolkami do wyoblania.
 Proces wyoblania przeprowadza się na maszynach zwanych wyoblarkami. Są to maszyny podobne budową do prostych tokarek. Materiał użyty do wyoblania ma kształt krążka, który w swym środku jest dociskany za pomocą konika do wzornika wykonywanego przedmiotu. Wzornik umocowany w głowicy wyoblarki obraca się wraz z nią i wraz z krążkiem blachy (rys. 1). Na wirującą blachę 1 wywiera się nacisk za pomocą wyoblaka 3 starając się ją przygiąć do powierzchni wzornika 2.



Wskutek wywieranego przez narzędzie odkształcające nacisku blacha przybiera kształt obracającego się wzornika. Ponieważ wzornik, na którym układany jest materiał w postaci krążka blachy wiruje, za pomocą tej metody można wykonywać wszelkie kształty o przekroju figur obrotowych.



Film nr 1: Wyoblanie ręczne
Żródło: https://www.youtube.com/watch?v=Gqw8EnrRflE



Film nr 2: Wyoblanie ręczne




Film nr 3: Wyoblanie na wyoblarce sterowanej komputerem


Ręczne wyoblanie lamp i innych elementów szczególnie sprawdza się w sytuacji wykonywania pojedynczych, unikalnych produktów. Jednakże proces ten jest przydatny również w przypadku małej lub nawet średniej produkcji, kiedy potrzebujemy wykonać więcej takich samych obiektów, cechujących się wyjątkową jakością wykończenia, elastycznością i dbałością o detale. Zazwyczaj w przeciwieństwie do klasycznego tłoczenia przy pomocy pras, proces drykowania umożliwia uzyskanie wspomnianych wyżej, pożądanych i indywidualnych cech z dużo mniejszym kosztem oprzyrządowania.
Obok ręcznego, popularne jest również wyoblanie blachy nierdzewnej za pomocą specjalistycznych maszyn, tzw. wyoblarek CNC. Dzięki nim proces stał się dużo łatwiejszy i przyjemniejszy dla wykonującej go osoby, ze względu na znaczną oszczędność czasu i wyższą wydajność produkcyjną. Drykowanie tego typu sprawdza się w różnych sektorach, m.in. w: przemysłowym, muzycznym, żywieniowym, energetycznym, medycznym czy lotniczym. Wyoblanie kloszy metodą CNC świetnie spisuje się też w produkcji lamp czy innego sprzętu gospodarstwa domowego.

Zadanie:
Obejrzyj uważnie film nr 1 i film nr 2. 
Przedstaw podobieństwa i różnice w przedstawionych na filmach procesach wyoblania.

Prace zapisz w pliku Word i wyślij do 8.04.2020 r. na adres zsp1jkopanski@gmail.com 
Nazwa przesłanego pliku powinna zawierać "nazwisko_klasa_wyoblanie "
np. 
Kowalski_1tm_wyoblanie 
Nowak_1mt_wyoblanie 
Tylko w taki sposób pliki będą mogły skutecznie dotrzeć do mnie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz