Hartowanie jest zabiegiem cieplnym polegającym na nagrzaniu stali do temperatury wyższej o około 30°C od temperatury przemiany A3 (linia GSK), wygrzaniu jej w tej temperaturze i szybkim oziębieniu (z szybkością zwykle większą od szybkości krytycznej) .
Celem hartowania jest uzyskanie struktury materiału o większej twardości . Zwiększenie twardości stali zahartowanej jest spowodowane utworzeniem się tzw. martenzytu. Jeżeli stal nagrzana powyżej temperatury oznaczonej na rys. 23-3 linią GSK ostygnie powoli, to powróci do swej pierwotnej struktury typu perlitycznego.
Szybkie chłodzenie, podobnie jak szybkie grzanie materiału, powoduje powstawanie tzw. naprężeń hartowniczych. Korzystne jest zatem zmniejszenie szybkości chłodzenia , zwłaszcza podczas przemiany martenzytycznej. Szybkość chłodzenia dobiera się dla danego gatunku stali. Największą szybkość chłodzenia uzyskuje się w wodzie, mniejszą woleju, a najmniejszą w powietrzu.
Zależnie od sposobu nagrzewania rozróżnia się hartowanie z ogrzewaniem:- hartowanie na wskroś
- hartowanie powierzchniowe.
Hartowanie z ogrzewaniem na wskroś dzieli się na zwykłe, stopniowe i z przemianą izotermiczną .
- Hartowanie zwykle polega na nagrzaniu stali do temperatury powyżej linii GSK, wygrzaniu w tej temperaturze i szybkim chłodzeniu . Odmianą hartowania zwykłego jest hartowanie przerywane. Przedmiot po ochłodzeniu w wodzie do temperatury około 300"C wyjmuje się i zanurza w oleju lub pozostawia w powietrzu, aby przemiana austenitu w martenzyt odbywała się wolniej w celu zmniejszenia naprężeń własnych i kruchości . Po hartowaniu zwykłym stosuje się przeważnie odpuszczanie. Hartowanie zwykłe stosuje się do nieskomplikowanych części wykonanych ze stali węglowych oraz różnych części ze stali stopowych.
- Hartowanie stopniowe polega na nagrzaniu i wygrzaniu sta li jak w czasie hartowania zwykłego, oziębieniu w kąpieli (najczęściej solnej) o temperaturze nieco wyższej od temperatury początku przemiany martenzytycznej , krótkim wygrzaniu w tej kąpieli do wyrównania temperatury w przekroju przedmiotu i następnie chłodzeniu w powietrzu. Zaletą tej obróbki jest uzyskanie budowy martenzytycznej bez powstawania naprężeń towarzyszących hartowaniu zwykłemu. Hartowanie stopniowe stosuje się do obróbki części o skomplikowanych kształtach, wykonanych zwykle ze stali stopowych.
- Hartowanie z przemianą izotermiczną polega na ochłodzen iu stali w kąpieli o temperaturze wyższej od temperatury początku przemiany martenzytycznej i utrzymaniu przedmiotu w tej kąpieli, aż do zakończenia przemiany austenitu w bainit. Obróbka ta wymaga stosowania odpuszczania . Hartowanie z przemianą izotermiczną stosuje się do drobnych części ze stali węglowych. Zaletą tego hartowania jest uniknięcie naprężeń, które powodują odkształcanie, a niekiedy pęknięcia przedmiotów hartowanych.
Hartowanie powierzchniowe polega na szybkim ogrzaniu warstwy powierzchniowej przedmiotu do temperatury wyższej od temperatury krytycznej i oziębieniu . Celem tego hartowania jest uzyskanie twardej powierzchni odpornej na ścieranie z zachowaniem plastycznego rdzenia, który przy zmiennych obciążeniach nie ulega pęknięciu.
W zależności od sposobu nagrzewania rozróżnia się hartowanie powierzchniowe:
• płomieniowe, polegające na nagrzewaniu przedmiotu palnikiem gazowym,
• indukcyjne, polegające na nagrzewaniu przedmiotu prądami wirowymi wzbudzonymi w warstwie powierzchniowej przedmiotu oraz prądami szybkozmiennymi w induktorze (wzbudniku),
• kąpielowe, polegające na nagrzewaniu przez krótkie zanurzenie przedmiotu w kąpieli solnej lub ołowiowej , o temperaturze dużo większej od temperatury hartowania stali.
Podczas hartowania trzeba zwracać uwagę , aby zbyt nie przekroczyć temperatury grzania, ponieważ powoduje to przegrzanie stali , a w konsekwencji jej gruboziarnistość i kruchość.