niedziela, 29 marca 2020

Gięcie

Kształtowaniem nazywamy proces tłoczenia materiału, bez naruszenia jego spójności.
Kształtowanie to operacje: gięcie, ciągnienie, obciąganie, wywijanie, wygniatanie, rozpęczanie, obciskanie, wyoblanie, wyciskanie.

Spośród licznych operacji kształtowania wymienić można: gięcie, skręcanie, prostowanie,
ciągnienie, wyoblanie.

Gięcie jest procesem kształtowania, przy którym zostaje zachowana prostoliniowość
tworzących, a zmiana krzywizny, giętego materiału zachodzi w jednej płaszczyźnie.
Rozróżnia się następujące podstawowe operacje gięcia;
1. wyginanie,
2. zaginanie,


3. zwijanie,



4. zawijanie,
5, skręcanie

Gięcie na prasie krawędziowej.

Prasa krawędziowa to urządzenie, które służy do zaginania arkuszy blachy w taki sposób, aby móc uzyskać wybraną ich formę, jak również ich kształt. Tego rodzaju prasa jest bardzo uniwersalna, dzięki czemu daje szerokie możliwości jeżeli chodzi o formowanie blachy : materiał może być karbowany, zagniatany albo zaginany. Do pracy prasy krawędziowej potrzeba specjalnych matryc, a także stempli. Montowane są one we właściwym miejscu, dzięki czemu można uzyskać wybrany kształt. 

Prasa krawędziowa do gięcia blachy, składa się w zasadzie zawsze ze stempla oraz matrycy. Do owego dochodzą, poza prasami do użytku rzemieślniczego, urządzenia podawczo-odbiorcze oraz wykorzystywane do ogromnych źródeł giętarkowych korpusy narzędziowe modyfikujące wyposażenie. Zarówno reguła działania jak również główne założenia prasy krawędziowej są dosyć łatwe. Narzędzie jest przeznaczone do zaginania arkuszy blachy w tenże sposób, żeby otrzymać daną ich formę i wygląd. Taka prasa jest niezwykle powszechna oraz zapewnia olbrzymie możliwości jeśli idzie o tworzenie blachy; materiał może być zaginany, zagniatany bądź żłobiony. Do pracy prasy krawędziowej niezbędne są specjalistyczne formy i znaki. Montuje się je we wskazanym miejscu, dzięki czemu blacha otrzymuje dany model. 


Prasy hydrauliczne są to maszyny zaprojektowane i przeznaczone do przekazywania energii ruchomym częściom narzędzi za pomocą czynnika hydraulicznego. W prasie górnotłokowej przemieszcza się suwak – odwrotnie niż w prasie dolnotłokowej, w której przemieszcza się stół. Energia przekazywana ruchomym częściom narzędzi jest efektem wytworzonego ciśnienia hydrostatycznego. Cykl pracy prasy obejmuje wszystkie stany podczas przejścia suwaka z belką z położenia wyjściowego (zwykle górnego zwrotnego punktu (GZP) do dolnego zwrotnego punktu (DZP) i z powrotem do położenia zatrzymania. Punkty zwrotne wyznaczają: GZP – koniec ruchu otwierającego prasy (położonego w prasie górnotłokowej najdalej od matrycy) i DZP – koniec ruchu zamykającego prasy (położonego w prasie górnotłokowej najbliżej matrycy). Prasy krawędziowe wyposażone są od przodu w nastawne wsporniki blachy, a od tyłu w zderzaki.


Przykład prasy hydraulicznej wysięgowej 

Zadanie
Zapoznaj się z treścią posta "Gięcie". 
Rozwiąż test "Technik mechanik test 1" korzystając z aplikacji:

kl 1tm:   https://www.testportal.pl/test.html?t=qjpmtLgqWLdf                        
kl 1mt:   https://www.testportal.pl/test.html?t=9LCF9rgRWzEb                        

Na udzielenie odpowiedzi na każde pytanie masz limit czasu max 30 min. Test w całości proszę rozwiązać do środy 1.04.2020r.
Test będzie oceniony do dziennika.

Życzę powodzenia                



czwartek, 26 marca 2020

Powtórzenie i uzupełnienie braków

Na podstawie podręcznika A. Górecki „Technologia ogólna” Wyd. Szkolne i Pedag.,http://bc.pollub.pl/Content/13208/Technologia%20og%C3%B3lna.pdfpowtórz wiadomości dotyczące obróbki plastycznej (str. 177- 186). Uzupełnij notatkę w zeszycie i narysuj „Operacje cięcia” Rys. 22-9 str. 185.

Zadanie nr 1:1. Zapoznaj się z materiałem podręcznika A. Górecki „Technologia ogólna” str. 186-188.2. Zapoznaj się z materiałem W. Kula „Wykonywanie części maszyn w procesach odlewania i obróbki plastycznej”:
 
https://www.zscku.konin.pl/przedmiotyzawodowe/files/odlewnictwo%20i%20obr.%20plastyczna.pdf3. W zeszycie zapisz temat lekcji „Tłoczenie” i wykonaj notatkę na temat: Na czym polega kształtowanie jako proces tłoczenia materiału? Na czy polega operacja tłoczenia:• gięcie, (wyginanie, zaginanie, zwijanie, zawijanie.)• skręcanie,• prostowanie,• ciągnienie,• wyoblanie.Odpowiedzi zilustruj rysunkami.W razie wątpliwość, trudności i pytań, proszę o informację na adres: zsp1siedlce@blogspot.com

Powitanie

Drogi Uczniu Technikum nr 1 w Siedlcach


Witam Ciebie na bloggu, który w tym trudnym dla nas wszystkich okresie, pomoże Ci uczyć się  przedmiotu Podstawy technik wytwarzania.

Sytuacja, w której obecnie się znajdujemy jest szczególna i wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji oraz współpracy. Nauka na odległość jest dziś koniecznością i stanowi dla nas wszystkich wyzwanie. Dziękuję wam za szybkie zorganizowanie się, proszę o zaangażowanie się i systematyczną naukę. Będę starał się wspierać was, ale będę również wymagający. To z pewnością pozwoli wam osiągać sukcesy edukacyjne.

To jest czas, gdy umiejętności, które nabyłeś samodzielnie, korzystając np. z serwisów społecznościowych na smartfonie, tablecie, komputerze lub w szkole podczas lekcji informatyki, mogą wprowadzić Cię na wyższy poziom wykorzystania nowoczesnych technologii. Jeśli masz jakiekolwiek trudności, np. z dostępem do sygnału internetu, skontaktuj się z wychowawcą lub bezpośrednio ze mną.  

Zazwyczaj dwa razy w tygodniu, tj, poniedziałek i środę, będę przesyłał treści, zagadnienia, materiały i zadania do wykonania. Praca którą będziesz wykonywał w domu będzie oceniana. 
Do kontaktów ze mną proszę korzystać tylko i wyłącznie z adresu: zsp1siedlce@blogspot.com

Nazwa przesłanych plików powinna zawierać "nazwisko ucznia_klasa_temat zadania"
np. Kowalski_1ak_zadanie1
Tylko w taki sposób pliki będą mogły skutecznie dotrzeć do mnie. 


Pozdrawiam serdecznie i życzę owocnej nauki.

Mam nadzieję, że również pozdrowisz mnie w komentarzach.

Jerzy Kopański